Machete

Rodriguez kanlı oyunlarına devam ediyor. Machete, her zamanki gibi adeti bozmayarak fışkıran kanlara ve uçuşan kellere ev sahipliği yapıyor. Tıpkı diğer Rodriguez filmlerinde olduğu gibi. Epeyce tanıdık simalar mevcut filmde bunlardan bazıları, Danny Trejo, Robert De Niro, Jessica Alba, Steven Seagal ve tabiki Michelle Rodriguez… Machete yani nam-ı diğer Pala, eski bir federaldir.

Geçmişi epeyce kirlidir ve ailesi bir uyuşturucu baronu tarafından öldürülmüştür. Pala ise federallikten atılmış ve gündelik işlerle geçimini sağlamaktadır. Meksika ise her zamanki gibi kartellere ve onun emrindeki siyasi güçlerle cebelleşmektedir. Uyuşturucu şebekesi yönetime ortak olup uyuşturucu payını yükseltmek istemektedir. Bu planı desteklediği senatörle hayata geçirmeyi isteyen baron Torrez, Machete’ yi yem olarak bu senatörün (Senator McLaughlin) suikastinde kullanmak ister, asıl amaç başkadır ve altında intikam duygusu yatar. Machete mecburen işi alır ama işler yolunda gitmez. Machete, kumpas içindedir. Yapacağı tek şey ise palasını bilemektir.

Rodriguez filmlerinin tipik saplantısı yine karşımızda; İntikam ve aile… Meksika’ yı yegane mekan olarak belleyen Rodriguez bu filmde Lindsay Lohan’ ı kullanarak seksiliği ön plana çıkarmayı amaçlamış olabilir. Ama finaldeki rahibe kılığındaki Lindsay hatun harbiden de çok iyi iş çıkarmış diyebilirim. Hem fantastik hem de seksi bir film olmuş bence…

Machete bir ilk değil hatta tekrar niteliğinde… Ama kendine has üslubuyla kamerayı eline alan Rodriguez kardeşler gerçekten de sıra dışı bir eğlence sunuyor bizlere. Gerek melezliğe vurgusuyla, gerekse cast anlayışıyla acayip işler çıkartan kardeşler bu kez de ailesinin intikamı için yanıp tutuşan palalar kralı Machete ile beyazperdede cirit atıyor.

İzleyin ve görün…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR