Ana SayfaSpiritizmAy Üzerindeki Hareketli Objeler

Ay Üzerindeki Hareketli Objeler

1963’de Harvard Üniversitesi yayın organı «Sky and TeJcscope» Ay üzerinde bazı kırmızı ışık topluluklarının oradan oraya hareket ettiklerini rapor etmişti. Bu ışıklar 29 Ekim’den 27 Kasım’a kadar Ay üzerinde çeşitli alanlara doğru kayıyorlardı. Hava Kuvvetleri’nin açıklamasına göre bunlar sadece volkanlardır. Fakat hemen akla bir soru geliyor : Bunlar nasıl volkanlardır ki, bulundukları yerlerden kalkarak kilometrelerce uzaklara gidebilmektedirler?

Zamanımızdan 1587 yıllarına doğru inecek olursak, Kraliyet Astronomi Kurumu’nun raporları arasında beş saat süreyle ve 10 inç’lik (25,4 cm.) teleskopla yapılan iki beyaz noktanın sarı ışık çıkararak Ay’ın üzerinde dolaştıklarına ait raporu buluruz.

Ay’ın etrafında dolaşan yıldıza benzer tek bir objeyle ilgili gözlem Bostan Gözlemevi’nden yapılmış ve Kasım 1668 tarihinde Kraliyet Cemiyetine rapor edilmişti. Ayrıca 1700’lerde olmak üzere tanınmış astronomlardan Hershel, Schroeter ve Maskelyne’nin de buna benzer gözlemleri olmuştur. Ay üzerinde gözlenen esrarengiz ışıklar 1870’lerde oldukça yoğunlaşmıştır. Bu ışıklarla ilgili olarak Krizler Denizi’nde 2000; Plate Krateri’nde de 1600 gözlem tespit ve rapor edildi. Bu ışıklardan bazılarının Ay’ın yüzeyini adeta yalarcasına hareket ettikleri Franklin Enstitüsü’nün Dergisinde ve ayrıca Astrono­mical Register’da yayınlanmıştı.

Bu konuda gözlem yapan astronomların içinde en seçkinlerinden biri olan W. H. Pickering’de bu hareketli objeleri tanımlamaya çalışırken onları sürüler halinde uçan kuşlara ve böceklere benzetmiştir. Bugünkü bilim bu tanımlanamayan ışıklı objelere (Unidentified Bright Objects) UBO ismini vermişti. Ay UBO’Iarına 1950’den bu yana daha sık rastlanmaya başlandı. Diğerleri yanında H.P. Wilkins de oval biçimli parlak ışıkların Aristarchus Krateri’nin tabanından havalandıklarını gördüğünü 1950 Mart’ında rapor etmişti. Bundan üç yıl sonra Eylül 1952’de de astronom Rudolph Lippert adı geçen bölgede sarı – turuncu renkli bir UBO’yu tespit ettiğini bildirmişti.

İngiliz, Amerikan ve Rus astronomları tarafından tespit edilmiş bulunan radyo sinyalleri de çıkararak saatte 25.000 mil hızla Ay’a doğru uçan obj e de dahil olmak üzere daha birçok UBO daha sonraki yıllarda gözlendi.

Uzay Üssü Ay, Gizemli Yapay Planet
Bilim Araştırma Merkezi, 1979

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR