Ana SayfaDENEMEThe 39 Steps

The 39 Steps

Bay Hafıza’nın (Wylie Watson) gösterisini izleyen Richard Hannay (Robert Donat), salondaki kargaşadan kaçarken, çıkış kapısına Annabella (Lucie Mannheim) adlı genç kız ile ulaşır. Dairesinde kalmayı isteyen bu genç kız, sabah bıçaklanarak öldürülünce, Hannay, kendini casusluk faaliyetlerinin içinde bulur. Kız ölmeden önce garip bir şey söylemiştir; 39 basamak.

Kanada’dan İngiltere’ye tatilini geçirmek üzere gelen Richard Hannay, dairesinde öldürülen genç kızın elindeki haritayı alarak kızın gitmek istediği yere doğru yola çıkar. Gizli bir casusluk örgütünün faaliyetlerine karıştığının farkına varmadan İskoçya’da bir kasabaya gitmek için trene binen Hannay, gazeteden cinayet zanlısı olarak arandığını öğrenir. Trende, yapılan polis aramasından kaçmak için Pamela adlı kadından (Madeleine Carroll) yardım ister. Hannay’e yardım etmek istemeyen bu kadın onu polise verir. Bir anlık dalgınlıkla polisin elinden kaçan Hannay İskoç kasabasına yürüyerek gitmeye karar verir. Karşısına çıkan bir evde gece konaklamak için duran Hannay, ev sahibi adam kendisini polise vermek istediğinde ev sahibinin eşi tarafından arka kapıdan kaçırılır. Gizli bir bilgiyi ülke dışına çıkaracak olan Profesör Jordan’ın evine ulaşır. Buraya aslında yardım almak için gelen Hannay, Profesör’ün casus olduğunu anlar.

Profesör’ün elinden şanslı bir biçimde kurtulan Hannay, Scotland Yard görevlilerini hikâyesine inandırmak isterken, tuzağa düşürülür. Bu tuzaktan kurtulan Hannay, Pamela ile yine karşılaşır ve bu sefer birlikte kelepçeli olarak Profesör Jordan’a götürülürler. Yolda kaçmayı başaran ikili, gece otel benzeri bir yerde kaldıktan sonra, kendilerini Bay Hafıza’nın bir diğer gösterisinin ortasında bulurlar ve 39 basamak sırrı burada çözülür.

Film klasik bir Alfred Hitchcock filmi ve John Buchan‘ın 1915 yılında yazmış olduğu aynı adlı romanından (The Thirty-nine Steps) uyarlanmıştır. Filmi izleme açısından değerlendirdiğimizde olumlu bir görüş belirtebiliriz. Ancak filmin değerlendirilmesi gereken bir yanı daha vardır. Bu film Alfred Hitchcock’un diğer filmlerinde kullandığı fikirlerin temelini oluşturur. Daha da önemlisi, bugüne kadar yapılan casusluk ve cinayet eksenli filmlerin birçoğu bu filmin oluşturduğu temelde hareket etmektedir.

Film için ek bir bilgi: Alfred Hitchcock’un bu filmde de kısa bir Cameo rolü olduğudur. Cameo rolü yönetmenin filmde birkaç saniyeliğine göründüğü sahnelerdir. Filmin başlarında tiyatroda kargaşa çıkınca kendisini dışarı atan Hannay ve Annabella, birlikte durağa yanaşan otobüse doğru yürürlerken, otobüsün yanından geçip yere çöp atan şapkalı adam Alfred Hitchcock’dur.

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Yazar: John Buchan (Kitap)
Oyuncular: Madeleine Carroll, Robert Donat

Melih Kutlu

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR