Ana SayfaDENEMEDarkness Falls

Darkness Falls

Bundan 150 yıl önce başlar her şey. Matilda küçük çocuklarla anlaşabilen ve onların sevgisini kazanmış biridir. Yaptığı şey çocukluğu terk edip ergenliğe giren çocukların son dişlerini para (bir çeyreklik) karşılığında toplamaktır. Ama bir gün çocuklardan bazıları eve geri dönmez ve ahali bu yaşlı kadından şüphelenir. Sonunda darağacında biten bu hüzünlü hikâye aslında cadılıkla suçlanan bir yaşlı kadın ve çocuklar arasında başlar.

Matilda asıldıktan sonra lanet tüm kasabanın üzerine çeker. Ve her diş çıkaran çocuk korkuyla bu yaşlı periyi bekler yatağında. Korku ve ölümlere gark eden küçük karanlık düşen kasabası artık bir lanetle debelenmektedir. Ve bunu kendi elleriyle yapmışlardır.

Eskiden sevgiyle aldığımı şimdi öldürerek alıyorum…

Çocuklara acayip şekilde kafayı takmış bir peridir artık Matilda, eskiden sevgiyle yaklaştığı miniklere artık ölümün o soğuk yüzüyle yaklaşmaktan hoşlanır.

Bir şehir efsanesi kılığındaki bu film aslında güzel bir deneme; çünkü içerdiği öğeler açısından en azından konu özgünlüğünü düşünürsek farklı bir yerde kendisini belli ediyor. Klişe olan küçük çocukların filme dâhil edilmesi belki biraz kolay kaçabilir ama hikâyenin bir mit ya da efsaneye dayanması filmi orijinal yapmaya yeter artar bile.

Film bence arşivlerde bulunması gereken bir korku klasiği meraklılarına duyurulur.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR