Darkness-Falls-izle,

“Eskiden sevgiyle aldığımı şimdi öldürerek alıyorum…“

Bir diş perisinin kin ve nefret dolu acımasız sözleri bunlar…

Bundan 150 yıl önce başlar her şey. Matilda küçük çocuklarla anlaşabilen ve onların sevgisini kazanmış biridir. Yaptığı şey çocukluğu terk edip ergenliğe giren çocukların son dişlerini para (bir çeyreklik) karşılığında toplamaktır. Ama bir gün çocuklardan bazıları eve geri dönmez ve ahali bu yaşlı kadından şüphelenir. Sonunda darağacında biten bu hüzünlü hikâye aslında cadılıkla suçlanan bir yaşlı kadın ve çocuklar arasında başlar.

Matilda asıldıktan sonra lanet tüm kasabanın üzerine çeker. Ve her diş çıkaran çocuk korkuyla bu yaşlı periyi bekler yatağında. Korku ve ölümlere gark eden küçük karanlık düşen kasabası artık bir lanetle debelenmektedir. Ve bunu kendi elleriyle yapmışlardır.

Çocuklara acayip şekilde kafayı takmış bir peridir artık Matilda, eskiden sevgiyle yaklaştığı miniklere artık ölümün o soğuk yüzüyle yaklaşmaktan hoşlanır.

Bir şehir efsanesi kılığındaki bu film aslında güzel bir deneme; çünkü içerdiği öğeler açısından en azından konu özgünlüğünü düşünürsek farklı bir yerde kendisini belli ediyor. Klişe olan küçük çocukların filme dâhil edilmesi belki biraz kolay kaçabilir ama hikâyenin bir mit ya da efsaneye dayanması filmi orijinal yapmaya yeter artar bile.

Film bence arşivlerde bulunması gereken bir korku klasiği meraklılarına duyurulur.

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.