Whatever-Happened-to-Baby-Jane.izle

Hudson kardeşler gösteri dünyasına küçük yaşta adım atmışlardır. Normal olarak iki kardeş arasında kıyasıya rekabet vardır. Film, iki kardeş arasındaki kıskançlığı ve ölümüne yaşanan bu mücadeleyi anlatıyor.

Jane’ e (Bette Davis) göre Blanche (Joan Crawford), daha başarılı ve gözde durumdadır. İki kardeş de bunun bilincindedir. Ama gün geçmez ki yaşları ilerledikçe; bu mücadeleye kıskançlıkla birlikte kan ve eziyet girecektir.

İki kardeşin yaşları ilerlemiştir. İki olgun kadın olmalarına rağmen aynı evin içerisinde geçinemezler. Kavgalar yine her zamanki gibi ortak geçmişlerinden kaynaklanmaktadır. Jane, sürekli eziyet eden ve sürtüşen taraftır ve engelli kız kardeşine sözgelimi çok iyi bakmaktadır. Ancak durum sanıldığı gibi değildir. İşler çığırından çıkmak üzeredir. Jane, hastalıklı ruh yapısıyla gün geçtikçe yatalak kız kardeşine karşı daha da acımasız bir hale bürünmektedir. Jane, gerçekten hastadır ve acilen psikiyatri tedavisine ihtiyacı vardır. Blanche, kardeşinin bu durumunu görmektedir ve biran önce tedavisini yaptırmak ister ama bu mümkün değildir.

Hayatı boyunca, kimse tarafından sevilmeyen Jane’ in durumu artık çığırından çıkmıştır. Kız kardeşinden kurtulmak istemektedir. Onu yatağa bağlar, aç bırakır, hatta ölesiye döver. Jane’ in bunları yapmaktaki amacı geçmişteki görkemli günlerine geri dönmektir. O, sevgisiz büyümüş koca bir kızdır ve bunun bedelini çok ağır ödeyecektir.

1962 yapımı olan film, psikolojik dram özelliğiyle Bette Davis’ in dev oyunculuğunu gözler önüne sermiş. Gerek özel hayatıyla gerek sıra dışı tavrıyla Bette Davis, gerçekten izlenmeye değer bir oyuncu… İki akademi ödülü kazanmış oyuncu harika bir küçük kız portresi çizmeyi başarmıştır.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.