antichrist-film-elestiri

Lars von Trier… Danimarka sinemasının iftiharı, övgüye değer nadir yönetmenlerinden biri.

Kariyerine 80′ li yıllarda deneysel filmlerle başlayan Lars von Trier’ den harika bir psikolojik gerilim… Sinema tarihine yapıbozumcu kimliğiyle dalan “Breaking the waves” (1996) , “Dancer in the Dark” (2000) ve “Dogville”(2003) gibi filmlere imza atan Trier, aynı zamanda sinemada kalıplaşan kurallara karşı geliştirilen “Dogma-95” hareketinin de öncülerinden. Kariyeri boyunca bağımsız sinema örnekleri veren ünlü yönetmen bu kez Antichrist ile karşımızda… Görkemli ve harika br kurguyla…

Küçük çocuklarının ölümü ardından bu travmayla yüzleşmeye ve birbirlerini tedavi etmeye çalışan bir çiftin hikayesi. Antichrist, aşkın metafiziğine girerken acının ve travmanın bütün saplantısal yönlerini varoluş üzerinde değerlendiriyor. Trier, bunu yaparken rahatsız edici cinsel göndermeler yaparak aslında çiftimizin şeytani bir doğanın da parçası olduğuna bizi inandırıyor. Bir ailenin yokoluşunu, aşkı, kadın erkek ilişkisini Freud-vari tarzda ele alan film eksiksiz br paranoyanın da izini sürüyor. Hikaye öz olarak, çocuklarını kaybetmiş bir çiftin bütün bilinçaltı sırlarını ve rüyalarını tanrının değil şeytanın ağzından dile getiriyor.

Travmatik unsurların baskınlığında sıkışıp kalan öykü, bir anlamda şeytanı selamlıyor diyebiliriz. Küçük bir orman kulübesinde patlayan iki varoluşun mücadelesini seyirciye eksiksiz bir şekilde veriyor. Acımasız ve yas dolu bir film… Ve aynı zamanda iki insanın iç hesaplaşmalarını matematiğe dökerek bunun ne derecede mümükün olabileceğini ispata girişiyor. Bu anlamda aslında Antichrist zor bir film çünkü  spesifik bir takım içgüdülerin gün ışığına çıkartırken insanın nelerden vazgeçebileceğini gözler önüne seriyor.

Trier, yorucu ve bir o kadar da güzel bir film yapmış. Elinde kamerayla ormanda gezinen bir şeytan gibi seyirciyi rüyalara ve hayallere sürüklemeyi başarmış. Yılın psikolojik gerilim olayı: Antichrist… İzlenmesi gereken bir film ve kesinlikle çok parlak ve gözalıcı bir ustalıkla yaratılmış.

Yönettikleri
Melancholia (post-production)
2009 Antichrist
2007 To Each His Own Cinema (segment “Occupations”)
2006 The Boss of It All
2005 Manderlay (as Lars Von Trier)
2003 Dogville: The Pilot (video short)
2003 The Five Obstructions (documentary) (segment “The Perfect Human: Avedøre, Denmark” – uncredited)
2003 Dogville (as Lars Von Trier)
2001 D-dag – Den færdige film (TV movie)
2000 Dancer in the Dark (as Lars Von Trier)
2000 D-dag – Lise (TV movie)
2000 D-dag (TV movie)
1998 The Idiots (uncredited)
1997 Riget II (TV mini-series)
1996 Breaking the Waves (as Lars Von Trier)
1991 Europa
1988 Medea
1987 Epidemic

Can Murat Demir

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.