Ana SayfaEditörC’est arrivé près de chez vous

C’est arrivé près de chez vous

Belçika yapımı bir film olan C’est arrivé près de chez vous, bir seri katilin toplum hakkındaki, sanat hakkında görüşlerini vurgulayan bir hikayeye sahip ve bununla birlikte tamamen sürreal bir kurgu söz konusu.

Filmde katil, elini kolunu sallaya sallaya insan öldürüp, dersler veriyor ve bunu belirli bir sebebe dayandırarak meşruiyet kazandırmaya çalışıyor. Özellikle yaşlıları öldürüp toplumda bir rahatlama yaratmayı arzulayan katil aynı zamanda şair ruhlu bir hayal dünyasını da beraberinde getiriyor.

Şiirlerle bezenmiş bir senaryo, amatör kamera kayıtları ve harika bir üslup benimseyen yönetmen senaryoyu eksiksiz biçimde tamamlayarak harika bir iş çıkarmış diyebiliriz.

1992 yılına ait, C’est arrivé près de chez vous… Sürrealizmin ve absürtlüğün kol gezdiği bir film ve çok sıra dışı bir seri katil filmi… Bazılarına göre katil komedisi ama bize göre siyah beyaz kamerayla çekilmiş tam bir seri katil güzellemesi…

Man Bites Dog adıyla İngilizce’ye çevrildiğini de burada söylemek gerekli…

Can Murat DEMİR

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR