Ana SayfaDENEMESalò o le 120 giornate di Sodoma

Salò o le 120 giornate di Sodoma

Salò o le 120 giornate di Sodoma, şiddet, sadizm ve sapkınlığın kameraya aks etmesidir. Çıplak bir senaryo ve eksiksiz bir sadelikte ısrar eden bir film; romantik edebiyatın ya da De Sade hayranı olan herkesin izlemesi gereken bir film.

İtalya ve Fransa ortak yapımı, cinsel özgürlüğün simgeleştiği ve “sapkınlığın” denendiği bir film…

M. Sade eğer bu filmi görseydi sanırım çok hoşuna giderdi. kadınların bir köle gibi kullanılması ve Faşizm’ in bu denli eleştirilmesi sinema tarihinde pek nadirdir… Tebrikler Pasolini!

Bu filmde kadınların ve erkeklerin üzerinden cinsel özgürlük ve sadizm konu ediniliyor. Bence bu film bir çığır ve kesinlikle özgürlük ve cinsellik bağlamında değerlendirilmesi gereken bir tarafı da barındırıyor. Sıra dışı bir ahlak denemesi olarak ta harika bir cesaret sergilenmiş diyebiliriz.

İzole edilmiş bir şato ve bir sürü kadın ve erkek köle… Tam bir zevkhane… Sapkınlığın dikte ettirilmesi de ayrı bir olay ve ayrı bir tat katmış filme.

Film, referanslarını De sade ve onun teorize ve pratize ettiği Sadizm ve Mazoşizmden alıyor. Senaryo hayvani içgüdüleri bir silah, kadınların zayıflığını da bir zevk aracı olarak kullanmasını biliyor. Gerçekten de bir ilk ve cesaret örneği bu film 2. Dünya savaşı sonuna doğru faşist İtalya’ da ki bir hazcılık ve sadizm örneğini teşkil ediyor.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

4 YORUMLAR

  1. İyi bir yapım. Arşivimin gözdelerinden. Yalnız bu filmi izleyecek olanların bilgi birikim konusunda ya da düşünmek eylemini icra etme konusunda sağlam bir temeli olmalı. :)

    • kesinlikle sana katılıyorum, Passolini ezbere izlenmesi gereken bir yönetmen değil, yorumu ve mizanseni gerçekten sıradışı, hz. isa yorumunu da izlemeni isterim İbrahim, fena değildir

  2. sevgili din kardeşlerim ben bu filmi 4 aydan beridir arıyorum ve bulamadım girmediğim site kalmadı her yerde yasaklanmış tanrısını seven bu film kimde varsa upload etsin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR