The-Last-Temptation-of-Christ-izle

The Last Temptation Of Christ bir İsa güzellemesi gibi görünse de buna sakın aldanmayın.

Sıradışı bir İsa figürü ve sıradışı bir Ortadoğu yorumu. İsa’ yı hiç böyle izlemediniz. Kazancakis kurgusuyla karşınızda ölümlü İsa. Kadınlara el süremeyen, korkak ve bir o kadar da pısırık bir adam. Kazancakis eserinden uyarlanan filmde İsa’ nın hayatı çok değişik yönleriyle ele alınmış. Katolik teolojisinden çok daha farklı yorumlanarak insan muamelesi gören bir İsa tasvir edilmiş diyebilirim.

Uzun metrajlı bir Scorsese filmi, bir tarihi belgesel. Vaftizci Yahya’ dan Petrus’ a, şeytandan Jerussalem’e kadar her karakter, her mekan sanki başka bir surete büründürülmüş. Bazı ayrıntılarda İsa dışındaki karakterler sanki yazarın ağzıyla konuşturularak eserin özünden birşey kaybedilmemiş. Kazancakis’in Nietzsche hayranı olduğu düşünüldüğünde film, hem akıcı bir üsluba sahip hem de eksiksiz bir anlatımı barındırıyor.

İsa’ nın Çilesi’ nde yer alan meşhur Yahuda’ nın ispiyonlama hadisesi, İsa’nın evlenmesi gibi farklılıklar içeren film, katoliklikten zerre kadar eser olmayan bazı sahnelere de sahip. Bu açıdan bir İsa taşlaması gibi görünüyor. İsa, tanrının elindeki bir oyuncak gibi seyirciye sunuluyor. Ayrıca İsa’ nın son derece sıradan ölümü dehşet verici. Mesihi bir hain olarak tarihe geçiren The Last Temptation Of Christ şeytani bir film ve kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

Filmin izlenmesi için bir diğer sebep ise, Kazancakis’in bu eser yüzünden aforoz edilmesi ve öldüğünde bedeninin kilise mezarlığına sokulmamasıdır.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.