A-Clockwork-Orange-izle

İzlediğim en sıra dışı senaryo, sağlam yönetmenlik, hikaye… Acı-vicdan-ceza-adalet gibi kurumları ve değerleri mercek altına alan film gerçekten de tam bir fenomeni konu ediniyor. Ustaca işlenmiş mekanlar, absürt kıyafetler ve mükemmel aleyhtarlıkla bezeli bir kapitalist-dikta analizi…

Kullandığı dil ve üslup olarak benzersiz ve kesinlikle orijinal.

Polis devletin ve kapitalist adalet mekanizmasının gündelik hayata yansıyışını çok iyi betimleyen bir kült yapım… Devlet-birey kıskacında oluşturulmuş bir senaryoyla dikkat çeken film de genç bir adamın yalnızlığı, ailesi ve toplumla olan çatışması eksiksiz ve sıra dışı bir biçimde gözler önüne seriliyor.

Ahlaki değerlerle ve endüstri sonrası toplumla dalga geçen ve kendi kendine bunu bir yaşam felsefesi haline getiren bir gencin (Alex) dramı. Modernite üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu edinen güzel bir aleyhtarlık serüveni.

“A Clockwork Orange” 1971 yapımı bir Stanley Kubrick klasiği. Ve izlenmesi gereken filmler arasında.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Heath Ledger’in ölmeden önce verdiği bir röportajda Dark Knight filmindeki “Joker” rolünü oynamadan önce bu filmi izleyip filmi baş karakterinden çok etkilendiğini söylediği film… İzlenmesi gerek…

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.