Ana SayfaDENEMEFilozof Olmayanlar İçin Felsefeye Giriş

Filozof Olmayanlar İçin Felsefeye Giriş

Louis Althausser’in ‘Filozof Olmayanlar İçin Felsefeye Giriş’adlı kitabı Can Yayınları’ndan yakın bir zaman önce yayımlandı.

Louis Althausser felsefenin, sadece geniş anlamda düşünen felsefecilere ya da entelektüellere bırakılmayacak kadar bir ciddi bir iş olduğunu inanarak bu elkitabını yazmış. Filozof olmak gibi bir gayesi olmayanlar, fakat felsefe ile ilgili fikir sahibi olmak isteyenler için bir nevi başlangıç kitabı sayılabilir. 

Althausser denince akla hemen İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları kitabı gelir. Toplumsal oluşuma egemen olan sınıfın belirli aygıtlarla kendi egemen ideolojisinin sürdürüldüğünü iddia eder.  Okul, tıp, mimari vb aygıtlarla yani DİA’larla (Devletin İdeolojik Aygıtları) egemen ideolojinin devam ettirildiğini söyler.  Bu kitapta da, materyalist felsefenin temellerini ve tarihsel sürecini anlatıyor. “Yüzyıllar boyu kendisini “felsefe” olarak tanımlayan, bu sayede de tüm alanı işgal eden idealist felsefenin ağır bir eleştirisiyle birlikte yaptığı için, alıntılarıyla, göndermeleriyle, satır aralarına serpiştirdikleriyle tüm bir felsefe tarihini sunmaktadır”* 

filozof-olmayanlar-icin-felsefeye-giris

Ayrıca örnek olarak da, Devletin İdeolojik Aygıtları’nın ipuçlarını bu kitapta ortaya koyan Althausser,  düşünce sistematiğini geçmiş ve gelecek üzerinden kurarak  çalışmaktadır. Felsefeyi sevenler, ilgilenenler, merak edenler ve öğrenmek isteyenler için önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum.

*Kitabın arka kapağındaki cümle kullanılmıştır.

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR