Ana SayfaDuyuruKova Burcu Kadınları: Amazonlar

Kova Burcu Kadınları: Amazonlar

Antik dönemde Sinop, Samsun, Terme ve Giresun civarında yaşamış olan Amazon kadınlarının gerçek yaşam tarzlarını hikâyeleştiren Aşk-ı Amazon romanı; anaerkil bir topluluk olarak büyük güç oluşturan ve hayatlarını erkek olmadan, kendilerine has kurallarıyla yaşayan kadınları anlatmaktadır. Amazonlar, Anadolu’nun Karadeniz bölgesinde uzun süre yaşamış, varlıklarıyla efsaneleşerek isimleri günümüze kadar gelmiş bir topluluktur.

Avcılık yaparak hayatlarını idame ettiren Amazonlar; iyi okçu olmak ve kol kaslarının daha iyi, daha kuvvetli çalışması için sağ memelerini dağlayarak hayata başlıyorlardı. Bu korkutucu detay, tabloyu daha da ilginç hale getiriyor. Antik dönem tanrıçalarından biri olan Artemis’ e tapınan kadınlar, O’nun gibi cinsel ilişkiyi ve aşkı reddederek kutsallaşacaklarına inanıyorlardı.

Amazonlar sanıldığı gibi vahşi ya da ilkel değildi

Anadolu’da, yani bizim coğrafyamızda yaşamış olan Amazonlar, ayrıca çok iyi birer savaşçıydılar. Gökyüzü hareketlerini ve gezegen konumlarını çok iyi bildikleri belli olan bu kadınların, hamile kalmak için bekledikleri Mayıs ayından anlaşılıyor. Doğumların Kova burcunda gerçekleşmesi ise ilginç ve bir o kadar da dikkat çekici bir detay olarak gözüküyor. Kova burcunun simgesi olan su testisinin Karadeniz’in bazı köylerinde evde bekâr kız olduğunu haber vermek ya da gelin geldiğini duyurmak için çatılara konulması tamamen bilinçli yapılmış ve gelenekselleştirilmiş bir simgedir. Sonsuz bilginin ve bereketin evrensel olduğunu temsil eden Kova burcu Glif’inin antik dönemde bilinmesi ve simgeleştirilmesi Amazon kadınlarının sanıldığı gibi vahşi ya da ilkel olmadığını aksine yenilikçi, bilgili, reformist, aykırı ve feminist bir güç oluşturduklarını gösteriyor. Şimdilere gelirsek, bastırılan ve susturularak cinsellikleri sömürülen kadınların, geçmiş ataları Amazonlardan öğrenecek çok şeyleri var.

İmkânsız aşkın romanı: Aşk-ı Amazon

Aşkın yasak olduğu Amazon’da, Kraliçe Sinope’nin yerine geçecek olan kızı Bauba’nın imkânsız aşkını anlatan Aşk-ı Amazon romanı, ayrıca Amazon kadınlarının günlük yaşam tarzlarını, beslenmelerini, inançlarını ve cinselliklerini de konu almaktadır. Bize kültür mirası olarak kalan bu güçlü Kova burcu kadınlarını daha iyi tanımak için Themiskyra şehrini (Sinop, Samsun) yazarla birlikte gezmeye ne dersiniz?

Melek Öztürk

Kitap adı: Aşk-ı Amazon
Yazar: Banu Boz
Çıkış tarihi: Nisan 2019
Sayfa Sayısı: 144 sayfa

 

 

 

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR