Ana SayfaDuyuru54 Yıldır Sır Gibi Saklanan Kitap

54 Yıldır Sır Gibi Saklanan Kitap

Neo-spiritüalizm akımının kurucusu Bedri Ruhselman’ın yıllardır saklanan kitabı İlahi Nizam ve Kainat bu hafta piyasaya çıktı. Peki kitabın gizemi ne?

‘Türk spiritüalizminin kurucusu’ sıfatıyla anılan Dr. Bedri Ruhselman‘ın 54 yıldır sır gibi saklanan İlahi Nizam ve Kainat adlı kitabı, Bilyay Yayınları tarafından basıldı. Yıllardır noterde ve banka kasalarında saklanan kitabın, spiritüalistlerin ölüm anına ve sonrasına yaklaşımlarını açıkladığına ve başta doğal afetler olmak üzere önümüzdeki dönemlerde insanlığı bekleyen değişimleri haber verdiğine inanılıyor. İlkelerini kendi belirlediği neo-spiritüalizm (yeni ruhçuluk) akımının kurucusu Dr. Ruhselman, 1959 yılında ‘Öte Âlemin Önderi’ tarafından kendisine yazdırıldığını iddia ettiği kitabı, ölümünden önce üç kişiye emanet etti: Kitabın yazdırıldığı trans seanslarında hazır bulunan Hüsrev Bilgeoğlu, medyum Atilla Güyer ve her biri yaklaşık 20 saat süren seansları daktiloya çeken Metin Sakık. Ardından kopyalar, ’emir gereği’ zamanı geldiğinde yayımlanmak üzere Beyoğlu 5. Noteri’ne teslim edildi. Çeşitli grupların kitabı noterden almak üzere baskı yapması üzerinde, Güyer daha sonra kitabı bir bankanın kasasına koydu. Güyer, birkaç yıl önce verdiği bir röportajda yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: “Bize verilmiş bir talimat var. Bu talimatı size söyleyemem. Hayatım kaydı. Konuşamamamın verdiği handikaplar var. Böyle bir bilgi asla kaybolamaz. Bu kitabın mesulu biz değiliz, yukarısı…”

kapak_ruh_ve_kainat_bedri_ruhselman

MÜHÜRLER ÇÖZÜLECEK

Dr. Ruhselman’ın 1950 yılında kurduğu Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Cemiyeti’nin bugünkü başkanı A. Cemal Gürsoy ise kitabın yayımlanması hakkındaki görüşlerini şöyle anlatıyor: “Yarım asırdan uzun süren bekleyişin ardından, kalplerdeki mührün çözülme vakti nihayet geldi. Yeryüzü bundan sonra daha farklı dönecek, insanlar ışığı başka bir şekilde görecek, sesi farklı şekilde duyacak. Bu bilgiler, gezegenin yeniden düzenlenişinde pay sahibi olacak.” Gürsoy “Neden şimdi?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Yeryüzünde hiçbir kişi ya da organizasyon, yukarının iradesine karşı duramaz. Tarih, saat ve güne karar verilmişse, o eylem yerine gelecektir. İlahi düzen kendi tesirini sağlayacaktır.”

Kurtuluş yolunu gösterecek

İlahi Nizam ve Kainat’ın ‘yazdırılmasından’ önceki ‘hazırlık aşamasını’, Ruhselman’ın öğrencisi Dr. Refet Kayserilioğlu şöyle anlatıyor: “Bir ruh çağırma seansında kendini ‘Önder’ olarak tanıtan bir ses araya girdi ve ondan tüm çalışmalarını yakmasını istedi. Böylece Ruhselman 40 bin sayfalık eskizlerini yaktı. ‘Önder’, 18 yıl sonra ona tekrar seslendi ve kıyamet gününe dair bir vizyon gösterdi. Ardından da insanlığı kurtaracak kitabı yazdırmaya başladı.”

Noterle ruh çağırıyordu

Metapsişik konulara merakı çocuk yaşlarda başlayan ve ‘Bilgi habercisi’ olarak da adlandırılan Dr. Ruhselman, 1 Nisan 1953’te düzenlediği bir ruh çağırma seansında “Türkiye bir arızaya uğrayacaktır. Mersin Körfezi’nden başlayıp Seyhan Nehri yatağını izleyen kaviste deniz içeri çekilecektir,” der. Bu sözler, seans sırasında Sirkeci 7. Noterliği tarafından tescil edilir. Kehanet, 13 yıl sonra gerçekleşir. 1966’da, gazeteler adı geçen bölgede denizin 31 metre çekildiğini, Antalya’daysa iki metre alçaldığını haber verir.

Bedri Ruhselman-spiritizmin-kurucusu

54 yıldır beklenen kitabın sırrı!

1. Dünya Savaşı’nın çıkacağını dört yıl önceden bildi.

Parapsikoloji ve benzeri uğraşların Türkiye’deki öncüsü Dr. Bedri Ruhselman, 1989’da İstanbul’da doğdu. Babası kıdemli yüzbaşı askeri cerrah Cemal Efendi, annesi ise Kastamonu kale kumandanı Binbaşı Hüsnü Efendi’nin kızı Safiye Hanım’dı. Henüz çocukken, 1. Dünya Savaşı’nın başlayacağını dört yıl öncesinden bilen Ruhselman, liseden sonra tıp fakültesine girdi. Dördüncü sınıftayken müziğe olan ilgisi nedeniyle Prag Konservatuvarı’na devam etmeye başlayan Ruhselman, burada tanıştığı kişiler aracılığıyla spiritüalizm (ruhçuluk) konusunda uygulamalı çalışmalara başladı. 1923’te konservatuvarı bitirip İstanbul’a dönen ve tıp eğitimini tamamlayan Ruhselman, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde çalıştı. 1960’da ölen Ruhselman’ın Ruh ve Kainat (1946), Ruhlar Arasında (1946), Allah (1950), Medyumluk (1951), Mukadderat ve İcabat (1953) adlı eserleri yayımlandı.

Afetleri haber verdiği iddia ediliyor

Kitapta, kutupların manyetik olarak yer değiştirmesi, güneş sistemimize yaklaşan ve de dünyayı etkileyen bir gezegenin varlığı ve dünyayı bekleyen doğal olaylar, afetlerden bahsediliyor. Özellikle önümüzdeki 100 yıl içinde içerisinde yaşanacak değişimlere, küresel ısınmanın sonuçlarına değiniliyor. Mu ve Atlantis uygarlıklarının günümüzle bağlantılarının yanı sıra anlatılan bir başka konuysa, dünyayı nasıl bir geleceğin beklediği ve ‘Altın Çağ’ ya da ‘Yeni Çağ’ olarak adlandırılan dönemin nasıl bir boyutta gerçekleşeceği…

www.sabah.com.tr
Dr. Bedri Ruhselman tarafından kurulan Ankara Ruhsal Araştırmalar Derneği

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR