Birçok ülkede yasaklanan ve sansürlenen Lars von Trier’in ses getiren filmi “Nymphomaniac” bence gerçekten de izlenmesi gereken bir yapım. Lars von Trier‘in önceki işlerini de bilen ve takip eden biri olarak, bu filmin, yönetmenin ustalık dönemine rastladığını söyleyebilirim.

nymphomaniac-danish-critics-poster_min

Öncelikle şunu ifade etmeliyim film salt olarak bir kadının seks düşkünlüğü üzerinden gitmiyor. Bunu söylemek çok aptallık ve filme haksızlık etmek olur. Film, erkek egemenliğinden, Hristiyanlığın kadına olan egemen tavrından, ahlaki değer yargılarından, ve sonuç olarak da farklı olanın toplum tarafından ötekileştirilmesine yer yer değiniyor ve altını çiziyor. Bu arada yönetmen bunu yaparken ara ara -tıpkı Antichrist’ de olduğu gibi- şeytanı da dillendirmekten çekinmiyor.

Nymphomaniac iki bölüm -Volume I-II- den oluşuyor. Birinci bölüm daha sıkıcı gençlik deneyimlerini, 2. bölüm ise daha çok olgunluk dönemindeki tecrübeleri içeriyor. Lars von Trier’ in klasik “chapter” lama olayı bu filmde de dikkat çekiyor.

Yönetmenin bu filmde dikkat çeken birkaç özelliğini burada kısaca not etmekte fayda var;

  • Doğaya düşkünlük ve saygı (Paganizm),
  • Doğal ve akıcı diyalogları bir arada kullanması,
  • Entelektüel alt metinler
  • Dini semboller ve dini tarih referansları.

nymphomaniac-trailer_min

Bana göre ikinci bölüm, 1. bölüme nazaran daha psikolojik ve felsefi bir havada ilerliyor. Filmi izlerken sanat, din, tarih hakkında yönetmenin bilgi dağarcığından faydalanıyorsunuz. Film boyunca seyirciye sürekli olarak bilgi akıyor, bu çok eğitici ve Lars von Trier’in entelektüel kaygısını da ön plana çıkarıyor. Nymphomaniac aşkın sahte oluşunu ve saf cinselliği hem aile hem de evlilik kurumu üzerinden acımasızca sorguluyor.

Yayın tarihi: 25 Aralık 2013 (Danimarka, İspanya)
Yönetmen: Lars von Trier
Süre: 118 dakika
Sinematografi: Manuel Alberto Claro
Tür: Drama

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.