Ana SayfaDENEMENymphomaniac Vol. I-II

Nymphomaniac Vol. I-II

Birçok ülkede yasaklanan ve sansürlenen Lars von Trier’in ses getiren filmi “Nymphomaniac” bence gerçekten de izlenmesi gereken bir yapım. Lars von Trier’in önceki işlerini de bilen ve takip eden biri olarak, bu filmin, yönetmenin ustalık dönemine rastladığını söyleyebilirim.

Öncelikle şunu ifade etmeliyim film salt olarak bir kadının seks düşkünlüğü üzerinden gitmiyor. Bunu söylemek çok aptallık ve filme haksızlık etmek olur. Film, erkek egemenliğinden, Hristiyanlığın kadına olan egemen tavrından, ahlaki değer yargılarından, ve sonuç olarak da farklı olanın toplum tarafından ötekileştirilmesine yer yer değiniyor ve altını çiziyor. Bu arada yönetmen bunu yaparken ara ara -tıpkı Antichrist’ de olduğu gibi- şeytanı da dillendirmekten çekinmiyor.

Nymphomaniac iki bölüm -Volume I-II- den oluşuyor. Birinci bölüm daha sıkıcı gençlik deneyimlerini, 2. bölüm ise daha çok olgunluk dönemi tecrübelerini içeriyor. Lars von Trier’ in klasik “chapter” olayı bu filmde de dikkat çekiyor.

Yönetmenin bu filmde dikkat çeken birkaç özelliğini burada kısaca not etmekte fayda var;

  • Doğaya düşkünlük ve saygı (Paganizm),
  • Doğal ve akıcı diyalogları bir arada kullanması,
  • Entelektüel alt metinler
  • Dini semboller ve dini tarih referansları.

nymphomaniac-trailer_min

Bana göre ikinci bölüm, 1. bölüme nazaran daha psikolojik ve felsefi bir havada ilerliyor. Filmi izlerken sanat, din, tarih hakkında yönetmenin bilgi dağarcığından faydalanıyorsunuz. Film boyunca seyirciye sürekli olarak bilgi akıyor, bu çok eğitici ve Lars von Trier’in entelektüel kaygısını da ön plana çıkarıyor. Nymphomaniac aşkın sahte oluşunu ve saf cinselliği hem aile hem de evlilik kurumu üzerinden acımasızca sorguluyor.

Yayın tarihi: 25 Aralık 2013 (Danimarka, İspanya)
Yönetmen: Lars von Trier
Süre: 118 dakika
Sinematografi: Manuel Alberto Claro
Tür: Drama

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR