Ana SayfaDenemeRuhsuzlar Ordusu

Ruhsuzlar Ordusu

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor… İçlerinde hafif ölüm korkusu ve fazlaca boşvermişlik… Etraflarını saran sahte aydınlığa rağmen yürüyorlar yokluğun uzandığı ormanlara. Onlar ki bu dünyanın vazgeçtiği tek ordudur, onlar ki bu hayatın reddettiği tek güruhtur.

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor… Duasız, hayalsiz bir gökyüzünün esaretinde umarsız tanrının şahitliğinde kaosa koşuyorlar. Savaşın ve onurun kanla suladığı kızıl topraklara gömülmeyi bekliyorlar. Onlar ki hiç yaşamadılar, onlar ki görünen dünyayı gerçek sandılar.

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor… Yanlarında sadece iki şey var: Utanç ve Sahtelik. Taparcasına ve uğruna ölürcesine sevdikleri bedenleriyle bütün iyiliği bu lanetli topraklarda arıyorlar. Arada kalanların eksiksiz yakarışlarıyla mabetlere koşuyorlar. Onlar ki unutuldular, onlar ki sadece kibirliydiler.

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor… Bu dünyadan bir diğer aleme uçarcasına kanatlanarak rüyaların yapıldığı maddeden medet umuyorlar. Küskünler ve sarhoşlar, her zafer nidasında sadece yaşamı dileniyorlar. Her nefeslerinde başka bir kin ve düşmanlık müjdeliyorlar. Onlar ki hayatın rakibi, onlar ki hiç var olmadılar!

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor… Gölgesiz diyarlarda, kül rengi ormanlarda kayboluşun müziğini mırıldanıyorlar. Her melodinin altında karanlık bir varlığın uğultusu uyanıyor. Dillenen orman konuşurken onlar sadece geleceği düşünür. Gri ve unutulan geleceği… Onlar ki zehirli bir sarmaşık gibi hapseder zamanı, onlar ki bilinmeyene gebedir.

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor… Kara kapılardan yükselen şiirler eşliğinde… Irmaklar boyunca koşuşturan perilerin güzelliğinde… Acı nedir bilmezler, karanlığın emrettiği köleliliği tanımazlar. Topraksız ve bayraksız yaşarlar. Kötülüğün tohumları ekildiğinde ilk kaçacak olanlar onlardır.

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor…

Ruhsuzlar Ordusu yürüyor…

Kaygısız ve uzak bir ölümün ışıltılı mevsimlerinde…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten güzel yazılmış. Zevkle okudum. “Ruyaların yapıldığı madde” den medet ummak da hem tam yerinde bir alıntı olmuş hem de güzel bir cevap ve/veya göderme. Bunun için ayrıca teşekkür ederim :)
    Saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR