Ana SayfaEditörThe Man From Earth

The Man From Earth

Dünyalı 2007 ABD yapımı dramatik bilim kurgu filmdir. Özgün adı The Man From Earth‘tür. Senaryosunu Jerome Bixby’nin yazdığı filmin yönetmeni Richard Schenkman’dır. Filmin önemli rollerinde David Lee Smith, William Katt, Richard Riehle ve Tony Todd oynamışlardır. Richard Schenkman aynı zamanda filmin yapımcılarından biridir ve filmin tema müziği olan “Forever”‘ın da sözlerini yazmıştır.

Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman (David Lee Smith) ortada hiçbir neden yokken aniden istifa edip gitmeye hazırlanırken, veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan bir açıklama yapmasını isterler. Önceleri suskun kalan Oldman büyük ısrar ve baskılar karşısında arkadaşlarına hikâyesini anlatmaya başladığında bir tarih öyküsü dinlediğini zanneden arkadaşlarının görüşü tarihi anlatmaktaki başarısı konusunda takdir toplar. Bunun nasıl olduğunu soran arkadaşlarına okumak için bol vakti olduğunu söyler. Arkadaşları soruları derinleştirip bu zamanın sırrı konusunda ısrarcı davrandıklarında John ikna olur ve sırrını açıklamaya karar verir. Anlattığına göre profesör Oldman 14.000 yaşındadır ve bir Cro-Magnon tarih öncesi, mağara adamı olarak mağarada başlayan yaşamı bugüne kadar süregelmiştir ve hayatının 35. yılından sonra bu süre zarfında hiç yaşlanmamıştır. İlk olarak Sümerlerde 2000 yıl kadar yaşamış, daha sonra Babilde Hammurabi’nin Krallığına tanıklık ettiğini söyler. Konuyla ilgili uzmanlık alanlarına göre diğer 5 profesor sorular sormaya başlar. Bu soruları John, doğrudan birinci ağız olarak yanıtlar. Arkeoloji alanında çalışan arkadaşı her ne kadar yanıtları mükemmel doğrulukta olsa da bu yanıtlara konuyla ilgili metinlerin okunmasıyla ulaşılacağını söyler. Bunun üzerine John biraz daha sübjektif değerlendirmeler yapar. Buna Babil’den sonra Doğu’ya gittiğini ve muhteşem Buddhayı tanıdığını söyler. Nasıl olup da bu kadar uzun yaşadığının bilimsel bir açıklaması olup olmadığını ortamdaki biyoloji profesörü teknik olarak mümkün olabileceği şeklinde açıklar.

Bunun üzerine öyküye bilimsel diyalektik çerçevesinde yaklaşan arkadaşlarını içine çeker. Buddha’nın öğrencilerinden biri olarak asırlarca Doğu’da yaşadıktan sonra ne yaptıklarını soranlara bu kez Kudüse gittiğini söyleyince Hristiyan dogmasına sıkı sıkıya bağlı bir profesor şiddetle karşı çıkar. Biyolog kendisinin bir havari olmasının Johnla sohbeti çok eğlenceli bir hale getireceğini ileri sürdüğünde John daha da büyük bir sürprizle yanıt verir. O zamanki bilgisizliği ve tüm bu bilgileri nasıl elde ettiği sorusunu takiben yaşlanmadan dikkat çekmemeyi nasıl başardığı sorusu mantıkçı yaklaşımla sorulur. Bunları da şu şekilde yanıtlamaktadır: İnsanlık 14000 yıl önceden beri tüm bilgiyi öğrenirken John da bunu eşzamanlı olarak öğrenmiştir. Hemen 13.yüzyılda bir tarihi sorup John’un ‘saçma’ oyununa son vermek isteyen ve baştan beri şiddetle karşı çıkan Edebiyatçıya geçen yılın aynı gününde aynı saatinde nerede olduğunu hatırlayıp hatırlamadığını sorarak müthiş bir cevap verir. İkinci soruya ise bulunduğu çevrede yaşlanmadığının fark edilmemesi için de sürekli olarak yer değiştirmesi gerektiğini, bu nedenle yüzlerce kez adres ve ülke değiştirdiğini anlatır.

Christoph Colomb ile Yeni Hint Kıtası (Bugünkü Amerika)’nın keşfine katıldığını bir ara dünyanın yuvarlak olduğundan emin olamayıp, sonuna gelip sonsuzluk çukuruna düşmekten korktuğunu anlatır. Van Gogh’un kendisindeki tablosunun ise orijinal olduğunu ve ressamla uzun dönem arkadaşlık ettiğini söyler. Gece boyunca anlattığı bu hikâyelere dayanamayan akademisyenlerden biri Psikiyatrist olan Fred’i arar. Fred geldiğinde ilk başta son derece sakin bir konuşma yaparken Fred bir anda silahını John’a doğrultur. Ne var ki Fred eşini kaybettiği için depresyondadır. Ortamı terk eder, John bir süre daha öyküye devam ederken Fred yeniden döner ve John’a bu saçmalığı sona erdirmesini yoksa kendisini incelenmek üzere bir kliniğe kapatacağını söyler. Bu tehdit karşısında John mantıklı olanı yapar ve tüm bunların bir hikâye olduğunu söyler. Arkadaşları zaten bir türlü inanmadıkları bu hikâyede inanmak istedikleri bu sonucu duyunca hiç sorgulamadan sert sitemlerle ortamı terk ederler. Ne var ki ortamda kalan Fred John’dan öyle bir şey duyar ki kendisi orada kalp krizi geçirir ve ölür. Film John’un bölgeyi terk etmesi ve kendisiyle olmak isteyen kişiyi de yanına almayı kabul etmesiyle biter.

wiki

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR