Ana SayfaEditörZenne: Dancer

Zenne: Dancer

Zenne, G.Doğu’da şehit olmuş bir binbaşının oğlu; akli dengesini askerde kaybetmiş bir abinin kardeşi olan zenne Can’ın, Urfalı muhafazakar bir ailenin oğlu Ahmet’in ve Alman fotoğrafçı Daniel’in İstanbul’da kesişen hikayelerini anlatıyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 5 ödül almış film, toplumsal çelişkilere eleştirel bir bakış açısı getiriyor.

“Eğer bu bir peri masalıysa, ‘Bir zamanlar pek de olası olmayan üçlü bir arkadaş grubu varmış.’ diye başlamalıydı.”

Gerçek hikayelere dayanan film, 2008 yılında “gay” olduğunu ailesine açıkladığı için öldürülen üniversite öğrencisi Ahmet Yıldız’a adanmış. Bir Almanya-Türkiye ortak yapımı olan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Ahmet Yıldız’ın arkadaşı M.Caner Alper yapmakta. Filmde, töre cinayetleri ve muhafazakarlık, toplumdaki askerlik olgusu ile devletin ve toplumun cinsel tercihleri farklı olanlara karşı tutumu irdeleniyor. Filmdeki töre cinayetinde, diğer birçok filmde gösterilenin aksine, annenin rolü ve dominantlığı vurgulanıyor. Askerlik ve devlet eleştirisinde ise, gerek askerlik şubesinde ve yoklama sırasındaki dialoglar gerekse polis merkezindeki sahnelerle, devletin güvenlik güçlerinin gaylere bakış açısı yansıtılmaya çalışılmış. Öyle ki, film en sonunda Türk ordusunu bir haberden alıntı yaparak eleştirmesi ile son buluyor: “2009’da Almanya’nın ünlü dergilerinden ‘Der Spiegel’, Türk ordusunun Avrupa’nın en geniş porno koleksiyonuna sahip olduğunu iddia etti!”

Toparlamak gerekirse, toplumun farklılıklardan haberdar olup da görmek istememelerine dikkat çeken ama buna rağmen umut veren söylemlerle biten bir film, tabii gerekli sosyal mesajları verdikten sonra!

Ercan Yaman

Ercan Yaman
Ercan Yamanhttp://www.felsefehayat.net/
Ercan Yaman… Aslında çok bir şey beklememek lazım ne de olsa sadece iki kelime. Ama okumak isteyenler için de birkaç bir şey karalayayım. Eylül 1989 Samsun doğumluyum. Hava olsun diye değil, kendimi keşfetmeme elverişli ortam sağladığı ve kendimi borçlu hissettiğim için gururla söylüyorum: ODTÜ mezunuyum. Parası ile kimisi kıyafet alır, kimi ev alıp yatırım yapar, kimi gece hayatına harcar vb. Ben ise kazandığım parayı yeni yerler keşfetmek ve çok sevdiğim metal müzik uğruna harcarım. Başka da bir şey yok. Eleştiri ve sorularınıza ise her daim açığım, herhangi bir iletişim adresimi kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR