Ana SayfaDenemeEstetik Acı Üstüne

Estetik Acı Üstüne

Estetik acı ne demektir? Herkes ona katlanabilir mi? Ya da herkes ona sahip olabilir mi? Bu yazının konusu zikredilen bu sorulara verilen cevaplardan ibarettir.

1. soruya cevaben;

Estetik acı bu hayatı anlamlandırma yolunda atılmış kişisel bir adımdır. Kişi bir yandan muhtelif acılar çekerken, diğer yandan kendisine ve bedenine olan güvenini artırır. Estetik hazdan bu yönüyle ayrılır ki hazzın kaynağınında acı olduğunu unutmamak gerekir. Hazdan farklılık göstererek estetik acı hem öğretici hem de sağlıklı bir ruhun habercisidir. Hayatı yeniden yaratma gayreti olarak karşımıza çıkar.-tıpkı sanatta, şiirde olduğu gibi- O, hem yaratıcılığa hem de olgunluğa işaret eder. Estetik acıya dokunan birey o vakitten sonra acıdan tat almaya başlar ve acının zenginliğine aşık olur. Kişi artık acının o kadar da korkunç olmadığının farkına varır. Bunu kendi kendine ispat yoluna gider. (Örneğin resim yapar, düşünür vs.) Estetik acıyı özetlersek; o, bu dünyanın farklı bir yorumudur ve içinde değişik türden-aristokrat bir zevk barındırır ki bunlar kesinlikle anlık zevkler değildir.

2. ve 3. soruya cevaben;

Özel ruhlar özel psikolojilere sahiptirler. Özel doğanlar farklı şekilde donanıma sahiptir. Onların mülkleri çok az sayıda ama öz olanlardandır. Bakışları ve görünümleri diğerlerinden üstündür. Yalnızdırlar, üretkendirler. Bu yüzden estetik acıyı sürekli kabul edenler de onlardır. Herkes bu şerefe nail olamaz, olmamalıdır da. Bulanık ve sığ bir denizdir insan, estetik acı ise en derin, en yoğun deryaları arzulayan bir metafiziğe sahiptir. Sıradanlık, estetik acıya göre bir katrandır, kirli ve pis kokar. Burada her insanın varoluşuna bir atıf vardır. Estetik acı ayrıntıda gizlidir. Var oluş yatağında özgürce akmayı bekler. Bu yüzden herkes ona sahip olamaz. Çünkü eksiksiz doğan ruhlar estetik acı için nefes alır, verir. Onlar bunu gönüllü olarak üstlenir ve yaşar. Bu manada bahsettiğimiz estetik acı, her ruhun kotaracağı bir durum değildir. O, özel yetenek, yaratıcılık, kendindelik ve derinlik gibi enstrümanlarla çalışmayı sever.

Son söz olarak;

Estetik acı, farklı doğanların ve doğuştan yeteneklilerin bilgisi dahilinde vuku bulan nadir bir olaydır. Katlanmasını bilenler için eşsiz bir yaratım aracı, kendini yenileme imgesidir. Sonuçta estetik acı denilen şey, bütün sanatsal olayların beşiği olarak sıradışı var oluşun ve üst düzey bir hayatın da habercisi sayılır.

 

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR