Identity

merdivenlerden çıkarken orada olmayan bir adam gördüm
bugün de orada değildi
keşke… keşke gitseydi dedim.

Identity filmi felsefehayat

Bu şiire bayıldım gerçekten… Hastalıklı olduğu kadar çok da saf bir duyguyla yazılmış bence.

Böylesine derin bir şiirle başlayan Identity 2003 yapımı güzel bir psikolojik gerilim. Başrollerini John Cusack, Ray Liotta ve Amanda Peet paylaşmış.

Filme gelince…Hikaye, çoklu kişilik bozukluğundan mustarip bir katilin zihnine seyirciyi dahil ederek ilerliyor. Bütün olan bitene katilin zihninden ve gözlerinden tanık oluyoruz. Yönetmen bu sayede seyirciyi katilin bilinçaltına ve yaşadığı travmalara batırıp çıkarıyor. Bu uzaktan dışarıdan bakıldığında klasik bir yöntem olsa da IDENTITY bu bakış açısıyla seyirciyi büyülüyor..

Her şey bir trafik kazasıyla patlak veriyor ve olaylar silsilesi teker teker birbirine bağlanıyor. Eski bir tv yıldızı, azılı iki suçlu, eski bir polis, bir fahişe, genç bir çift, tek çocuklu bir aile ve motel bekçisi… İşte size kurban listesi… Katil hepsini teker teker öldürürken ardında hep bir numara bırakır, kapı numarası… Bu oda numaralarına sahip herkes, büyükten küçüğe doğru aritmetik bir sırayla ölür ve en sona sadece bir kişi kalır… Katilin hastalıklı zihni ve çocukken yaşadığı şiddet dolu yıllar bu son kurbanı belirleyecektir. Son kurban katilin bütün sırrını çözmeye yeter de artar bile… Malcolm Rivers sadece şiddet görmüş küçük bir çocuktur…

Yağmurlu bir günde, Nevada’ da köhnemiş bir motelde 10 kişinin teker teker öldürülmesiyle son bulan film, aslında psikolojik öğeler bakımından oldukça güçlü. Ayrıca film boyunca çoklu kişilik bozukluğuyla ilgili bir çok anekdot da yer alıyor. Epeyce bilgilendirici. Mekan olarak biraz klişe olsa da kurgu olarak epeyce zorlayıcı bir film diyebiliriz. Oyuncu kadrosu bakımından da fena sayılmayan IDENTITY izlenmesi gereken korku örneklerinden biri bence…

Yönetmen: James Mangold
Senarist: Michael Cooney

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR