Ana SayfaÇ(alıntı)Levinas: "Suret" Hakkında

Levinas: “Suret” Hakkında

”Öldürmeyeceksin.” Suretin ilk kelimesidir. Bakış daima farkındalıktır, algıdır. Surette tamamıyla korunmasız, tehdit edici bir şeyler vardır, sanki bizi bir şiddet eylemine davet ediyormuş gibi… Aynı zamanda suret, bizi öldürmekten men eden şeydir. Bir çift göz, bir burun, bir alın ve bir çene gördüğümüzde ve bunları tanımlayabildiğimizde, ötekine onu nesneleştirerek yöneliriz. Ötekine bakmanın en iyi yolu, onun göz rengini fark etmek değildir. İlk bakışta öteki, bana sunulan diğer nesneler içinde çokluktan bir parçadır. Tıpkı bütün dünya gibi, dünyadan bir manzara gibi… Ve sonra bu bütünlükten bir şekilde ayrılıverir, aslında gerçek bir suret oluşuyla, basit plastik bir meta olmayışıyla…işte bu eşsiz durum ötekinin suretine dair etkileşime girmem için bir tür tetikleyici emirdir, istektir.

Ve ben buna suretin tetikleme, komut verme özelliği diyorum yani: “Tanrı’nın surette dışavurumu…”

E. Levinas
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=wHsl5mmH8Bk
Metin Edit: Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR