Ana SayfaSpiritizmSınav Olaylar ve Amaçları

Sınav Olaylar ve Amaçları

Çok zor durumlardan geçerek şu son zamana kadar ulaşabilen insanlığın, bundan sonra devam edip ilerleyeceği hedefine varabilmesi için, yukarı’dan ve aşağı’dan yapılan itiş biçimindeki etkilerin yönlendirmesiyle, oldukça hızlı ve şiddetli sınavlara girmesi gerekmektedir.

Bütün bu sınav olayların insanlığın bütün kesimlerinde kendisini göstermekte olduğunu; kendine düşen payı en iyi şekilde tezahür ettiren Anadolu’da sınav olaylardan onlarcasının yaşanmakta olduğunu; daha henüz bu sınav olayların çok az insan tarafından yeni yeni anlaşılır hâle gelmekte olduğunu; olayların her birinin ayrı ayrı anlamlar taşıyan işarete sahip olduğunu; onları bir panonun üzerindeki parçaların bir araya getirilişi gibi, bir araya getirmemiz gerektiğini; çoğu olayın belirli bir kesimi hedef almasına rağmen, öteki kesimlerin çeşitli kademelerine de yayılacağınıda bilmemiz gereklidir.

Bu sınav olayın amacı nedir?

Son amaç, insanlığın karşılaşacağı En Yüce Bilgi Işığı’nın ortaya çıkması için gerekli olan zemini hazırlamaktır. En Yüce Bilgi Işığı’nın insanlara ulaşabilmesi için insanlığın bu duruma lâyık olmasını sağlayan bir çok bin yıldan beri geçirdiği sınav olayları çok iyi hatırlamalıdır.Bu liyakat imtihanları olaylar içinde yaşanarak uygulanmaktadır.

Kendimize uygun bir şekilde yol açabilmemiz için bütün sınav olayların birer vasıta olduğunu unutmamak gerekir. Her toplum ve birey olayların meydana getirdiği yön bulucu ve yön sevk edici etkisi sayesinde hedefi yönünde ilerleyebilmektedir.

Hedefler çoktur; hedefine ilerleyenler de çoktur. Bundan dolayı bütün sınav olayların meydana gelişleri, insanın Yüce Hedef’e doğru ilerleyişinin sağlanması için tertip sınıfında olaylardır. Onlara sempatiyle bakmalıyız. Bütün olan ve olacak olanlar Müspet ‘tir Olumlu’dur. Olaylar bize tamamen Olumlu olarak yaklaşmaktadır. Azami faydayı onlardan sağlamanın basiretini göstermeliyiz.

Yüce Işık Eylemi’ndeki ferdi vazife sezgisine bir an önce sahip olmak zorundayız. Fertler vazifeleri ile içinde bulundukları plân‘ın şartlarını bağdaştırmalı, vazifeleri ile hayatın icaplarını paralel bir şekilde ilerletmelidir. Vazifenin dışında başka hiçbir gerçek yoktur. Bütün faaliyet ve hareketlerin amacı vazifedir. Zaman ve mekân şartları ne olursa olsun her varlığın amacı, üzerindeki vazifeyi yerine getirmek ve bir yenisini yüklenmektir. Vazife dahil olduğumuz İdare Plânları’na karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmektir.

Ergün Arıkdal

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR