Ana SayfaDENEMEThe Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

Bu film, sinema tarihinde inancın ve Tanrıya olan bağlılığın sınandığı en güzel örneklerden birisi.

Gerçek bir öyküden yola çıkan film, “Emily Rose” ın hikâyesini dini ritüellerle ve şeytan çıkartma ayiniyle destekleyerek bize sunuyor. Bir üniversite öğrencisinin başına gelen ruhani bir olayı Tanrı-İnanç-Hıristiyanlık bağlamında gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Karanlık şeytani bir gücün (iblis, Lucifer artık her neyse) etkisine giren ve hayatı alt-üst olan bu genç kız içinde büyük bir inanç savaşı yaşamaktadır. Oysaki bu olay tanrıyla şeytanın klasik bir savaşıdır. Bu sefer seçilen yer bir genç kızın savunmasız ruhu ve vücududur.

Film “Emily Rose”ın (Anneliese Michel) şeytan çıkarma ayini sırasında ki ses kayıtlarıyla ürkütücü bir şekilde başlıyor ve bu yeterince gerilmenize sebep oluyor. Aksiyon olarak zayıf kalsa da hikâye kendisini güçlü bir şekilde hissettiriyor. Film, bir Peder (Tom Wilkinson) ve küçük kızın birlikteliğini inancın onlara yüklediği bağlılıkla pekiştirip çok iyi tasvir ediyor.

Üniversite de hayatının değişeceğini uman “Emily Rose” ileride kendisini neyin beklediğini bilememektedir ki bu şeytanın ve kötülüğün ta kendisidir. Bu genç kız kendisini inancına teslim etmekten başka çaresi olmadığını çok feci bir şekilde öğrenecektir. Film, final olarak inancı savunuyor olsa da şeytan çıkarma (Exorcism) ayinlerine ilgi duyanlar için biçilmiş kaftan.

İyi seyirler

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR