Ana SayfaDENEMEUntil the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us (Işık Bizi Alana Kadar) bir black metal belgeseli, Darkthrone’dan Fenriz ve Burzum’dan Varg’ın diyaloglarıyla ilerleyen bir film. Belgesel, Varg’ın başrolü oynadığı Norveç kilise yangınlarından, black metalin arka planına ve  Euronymous‘un öldürülmesine kadar geniş  bir yelpazede ilerliyor. Bazı sahnelerde geyikler baş ağrısı yapabiliyor ancak benim film içeriğinde önemsediğim şey şuydu: Metal müzik ve kilise yangınları…

varg-ve-black-metal
Burzum projesinin mimarı Varg
“Black metalin geleceği” ve “Norveç kilise yangınları”

Belgesel Fenriz ile başlıyor ve baştaki diyaloglar black metal ve Varg’ın müzikal tavrı üzerine yoğunlaşıyor. İlk önce tatlı sert atışıyorlar ve black metal hakkında birkaç kelam ediyorlar ve ardından olay cinayete yani Mayhem kurucusu Euronymous’un öldürülmesine geliyor, Varg kendini savunuyor, Fenriz ise Mayhem müziği ve Euronymous hakkında malumat vererek grubu ve müzikalitesini övüyor. Bu arada Fenriz, Varg için şunları söylüyor:

Para için iyi ama müzik için “boktan bir adamdı” Anlaşılan birbirlerinden pek hoşlanmıyorlar. Ancak birbirlerini takdir etmiyor da değiller. Neyse… Bu biraz ironik gibi görünebilir. Olur böyle şeyler neticede metal müzik de olsa ortada bir sektör ve ticari kaygı var.

Filme dönersek;

Yukarıda da belirttiğim gibi filmin ana teması bana göre kilise yangınları. Çünkü hem Varg’ın tutuklanma süreci hem de Euronymous’ un “black metal mafia” liderliğine soyunuşu bu kilise yangınlarıyla ilintili. Film’de Norveç’ te bir yeraltı hareketi olarak başlayan, başında Varg ve Euronymous’un bulunduğu  bu Hıristiyanlık karşıtı eylemlerin içeriği ve amacı üzerinde de durulmuş.

Varg’ın black metal camiası hakkında yorumlarını, müzikal eleştirilerini ve çok özel anılarını bu filmde izleyebilirsiniz.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR