Ana SayfaDENEMEInterview With the Vampire

Interview With the Vampire

“Drink from me and live forever…”

Kanımdan iç ve sonsuza dek yaşa…

Lestat, yalnızlıktan sıkılmış bir vampirdir. Yalnızlığına çare ararken Louis denilen genç bir adamla tanışır… İkisi için de dönüm noktası olan bu tanışma birinin yalnızlığının bitmesine; diğerinin ölümsüzlükle tanışmasına neden olacaktır.

İlişkilerinin ilerleyen evrelerinde fikir ayrılıklarıyla tanışan genç vampirlerin kaderleri, acıma duygusu ile kavrulan Louis yüzünden ayrılır. İlişkileri Louis’nin bir gece dayanamayıp küçük bir kızı kendisine kurban seçmesiyle daha da sıra dışı bir hal alır. Bu olaya şahit olan Lestat, küçük kıza ölümsüzlük hediyesini verir ve onu küçük vampir ailesinin bir üyesi yapmaya karar verir.

Yalnızlık, kıskançlık, açlık dışında artık bir başka sorunları daha vardır, o da aileye sonradan katılan bu küçük kızın ta kendisidir. Küçük kız ikisinden birini seçmek zorundadır. Seçimini daha duygusal olan ve içe kapanık olan Louis’den yana kullanır. Ve bu uğurda kendisine ölümsüzlüğü bahşeden Lestat’ı öldürmeye kalkışır. Bundan sonraki aşamada Louis ve küçük kızla asıl yaratıcıları Lestat’ın yolları ayrılır.

Filmde bu ayrılığın ve sadakatin nasıl kesiştiğini çok rahat fark edebiliyoruz. Film bilinen vampir tanımının dışında, almaşık bir vampir tanımı getirmekle birlikte; kullanılan mekanlar ve şiirsel diliyle bir hayli etkileyici…

1991′de bir gazeteciyle yapılan röportajda tüm hayat serüvenini anlatan Louis, aslında hem anlatıcısı hem de baş karakteri pozisyonuyla dikkatleri üzerine çekiyor… Klasik vampir filmlerinden çok farklı olduğu kesin… Biraz daha duygusal ve kadınsı…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR