Ana SayfaEditörCitizen Kane

Citizen Kane

Orson Welles, bu başyapıtta harika bir oyunculuk sergilemekle kalmıyor bir insanın izleyebileceği en sanatsal senaryoyu da gözler önüne seriyor.

Citizen Kane, ne bir ajite film ne de piyasaya ait bir tavrı sergiliyor. Tam bir sanat eseri; çünkü Orson Welles gibi bir ustanın elinden çıkan bu film bir küçük çocuğun anılarını, sezgilerini ve yalnızlığını çok güçlü bir şekilde betimliyor. Çok güzel bir finalle bunu bize ispatlayan Welles, filmin en başından en önemli ipucunu bize vererek bunu akılda tutmamamızı istiyor sanki.

Çocukluk bazen her şeydir der gibi filmi bitiren Welles sanki geçmişin izlerinin insan psikolojisi üstündeki önemine dikkat çekiyor. Çok güzel bir hikâye ve etkileyici bir final… Epeyce düşündürücü ve sarsıcı…

Tüm bunlardan anlaşılıyor ki, 1941 yapımı olan Citizen Kane bir Orson Welles klasiği olarak kalmaya devam edecek…

İzlemenizi tavsiye ederim.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

  1. işin ilginci böylesine güzel bir filme bir tane oscar verilmesi ve o oscarında geçende okuduğum bir haberde açık arttırma ile satılacağının söylenmesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR