Dead_Poets_Society.film

Dead Poets Society (1989) Sıra dışı bir öğretmenin neler yapabileceğini anlatıyor. Bir insan kurtuluşunu anlatıyor… Bir hayat bilgeliğinin ve kendine dönüşün hikayesini bizlere sunuyor… Bir grup üstün zekalı öğrencinin hayatını,mücadelesini anlatan filmde, öğrenci-öğretmen ilişkisini zorlayan hatta yeniden yaratan bir bakış açısı var…

Sıra dışı bir öğretmen olan John Keating (Robin Williams) ve öğrencileri arasında başlayan etkileşim zamanla öğrencileri tamamen değiştirecek ve onların aileleriyle ters düşmesine ve hatta okuldan atılmalarına kadar varacaktır. İşte bu aşamada öğrencilerin dirayetine şaşıran öğretmen John Keating okuldan uzaklaştırılır ama öğrencileri onu sevmektedir ve kesinlikle onun öğrettiklerini unutmayacaktır.

Dram tarafı ağır basan “Dead Poets Society”, insanların ne kadar güçlü ve inatçı olabileceğini gözler önüne seriyor. Bir öğretmenin neleri başarabileceğine ve bir öğretmenin asıl görevinin ne olması gerektiğine dikkatleri çekiyor. Sadece eğitime değil, öğretime parmak basan ve sadece okul çatısı altında eğitimi eksik gören bir öğretmenin mücadelesini çok iyi betimliyor.

Kurtuluşu aşkta, şiirde ve hayatı tam anlamıyla yaşamada gören John Keating bunu öğrencilerine de aşılamaya kalkınca ortalık karışmaya başlar. İşte film tam bu noktada kilitlenir ve olaylar örgüsü yani çatışmalar da bu aşamada ortaya çıkar ki aileler çocukları için bu tarz bir eğitimi anlayamamakta hatta onaylamamaktadır.

Klasik eğitim kalıplarını kıran,onu yeniden yaratan bir anlayışın simgesi olan Ölü Ozanlar Derneği gerçekten de izlenmesi gereken bir başyapıt olma özelliğini koruyor.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.