karanliktakiler-filmi-konusu

Karanlıktakiler bir Çağan Irmak filmi. Ruh hastası bir annenin ve oğlunun birlikte hayatı nasıl paylaştıklarını gözler önüne seriyor. Bir eski konak, bir anne ve bir yetişkin erkek çocuk… Fedakarlığın çoktan unutulduğu bu dünyada yaşamayan bir aile…

Karanlıktakiler, son yıllarda Türk sinemasının en gözde yapımlarından biri ki aynı zamanda Yeşilçam Ödüllerine de aday olarak layık görülmüş, gerek yönetmeniyle gerekse oyuncu kadrosuyla göz dolduran bir film.

Tecavüze uğramış bir genç kadının ve bu tecavüzden doğan oğlunu büyütme ve insanlardan koruma içgüdüsünü anlatan harika bir öykü. Filmde sadece iki karakteri izlemeniz yeterli sanki. Anne rolünde Meral Çetinkaya harika bir performans sergilemiş ve bu rolüyle de (Yeşilçam Sinema Ödülleri) aday olarak görülmüştü. Karanlıktakiler, Montreal Film Festivaline de konuk olmuş bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çok naif bir duygusallıkla örülmüş harka bir senaryo ve kesinlikle festival filmleri kapsamında izlenmesi gereken bir film.

Son dönemin sağlam filmleri arasında gösterilen Karanlıktakiler, fedakarlığın psikolojik boyutlarını çok iyi deşmiş ve bu bakımdan da psikolojik gerilimin tüm öğelerini bize çok iyi sunuyor… Aniden yanan ışıklar ve apansız bastıran geçmişin karabasanları filmin omurgasını oluşturuyor diyebiliriz.

Ölmek kolaydı, ama sen vardın

Yönetmen farklı bir anne-oğul ilişkisi yaratarak olayı çok iyi betimlemiş ayrıca ‘Freud’vari bir flashback desteğiyle izleyenleri etkilemeye çalışmış. Göz kamaştırıcı bir film.

İyi seyirler!

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.