Ana SayfaOkültizmTanrı Sizsiniz!

Tanrı Sizsiniz!

Benim olması gereken benim olanlardır. Öncelikle iyinin olmadığını, sonra Tanrı’nın kötü olmadığını, gerçeğin, özgürlüğün ve adaletin olduğunu, hümanizmin olmadığını, aslında var olan illüzyonla gerçeğin ilişkisinden doğan kehanetin bunları oluşturduğunu kabul ediyorum.

Tanrı hakkında köklüce şeyler düşündü insanlar, var olan sonsuzluk ve binlerce yıl “tanrısallığı derinliklerine kadar incelediniz” ve sonuç “Tanrı”yı kendinizde buldunuz. Tanrı özüne kadar yükselenler, ona hizmet etmekle yanıldılar. Tanrı’nın varlığını idare etmesini mucizevi şekilde izlediler ve insan olduklarını unutmadılar bu yüzden izledikleri Tanrıdan hiçbir şey kazanamadılar.

Tanrının varlığını idare etmesinin sevgi ve gerçek olduğunu, dolayısıyla sevgi ve gerçeğin Tanrı için yabancı bir şey değil de idare etme sistemi olduğunu öğrenmiş oldular. Tanrı’nın idare etme sisteminde insanları değil de sevgiyi kullanması ve meslek etmiş olması, bazı insanları çıldırtıyor. “Tanrı, gerçek demek olmasaydı, gerçeğe sahip çıkar mıydı?” Tanrı sadece kendinden yana yontuyor, çünkü o bir bütünlüktür, dolayısıyla her şey onun meselesidir! Biz ama, biz bir bütünlük değiliz, dolayısıyla bizim meselemiz küçücük ve aşağılık bir iştir; işte bu nedenle de “yüce bir meseleye hizmet etmek zorundayız”. Şurası açıktır ki, Tanrı’yı sadece Tanrı ilgilendiriyor, onun meşguliyeti sadece kendisidir, sadece kendisini düşünüyor ve kendi gözünde yine sadece kendisi var; O, kendinden üstün herhangi bir varlığa hizmet etmiyor ve sadece kendisini tatmin ediyor.

Onun meselesi tam anlamıyla insanlık meselesi değildir.

İnsanlık meselesi yüce bir varlığa mı hizmet etmektir? Evet, insanlık meselesi yüce varlığa hizmet etmektir ama tabi ki sonsuz serüveninizde gerçek Tanrıyı bulursanız ki her bir insanın er yada geç onu bulacağından eminim. Ama ilk önce Karanlığı ve sonsuzluğu, kimsesizliği, acılardan yaratılan mutluluğu öğrenmeniz lazım.

Ave Ate Maledictum

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

1 Yorum

 1. Tanrı sizsiniz ve ama ve;
  Varlık içinde hiç bi şey Tanrı değillenemez önermesinde Tanrı sizsiniz; Ya da Tanrı vardır ya da Tanrı geçerlidir önermesinde, Tüm bunları da sevmediysek örneğin Tanrı bi kavramdır, somut ya da soyuttur, soyut benimsemedir/yeryüzünde geçerlirdir benzeri önermelerde; Tanrı sizsiniz;

  ama aynı zamanda varolan her şey Tanrı ve siz de varolan her şeysiniz;

  Siz kendi beniniz/benliğiniz dışındaki tüm kimlikler ya da tüm özneleri kapsar;
  Biz siz dahil ya da ben/benilik dahli tüm kimlikleri ve özneleri içerir ve y ada kapsar;
  O ise siz ya da ben/benlik dışında tüm kimlik, özne ya da şeyleride işaret edebilir ya da kapsayabilir;
  O yer/mekan – zaman her şeyi işaret edebilir ya da belirtebilir;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR